Festival otrlého diváka

 

PROGRAMME

FILMS

FESTIVAL TRAILERS

ABOUT US

PRESS

CZECH

 

Lies

Original title: Gojitmal
Czech titile: Lži
Country and year: South Korea 1999
Director: Jang Sun-woo
Version: Korean with English subtitles / Czech simultaneous translation into headphones
Running time: 103 minutes
Screening format: 35 mm
 
Screening: Wednesday 22th February 2006 from 18:00
Friday 24th February 2006 from 19:45
Venue: cinema Aero, Praha
Admission: 90,- Kč

Sorry, no English text available at the moment, but feel free to read the Czech one:

„Pověz mi lež“, prosí titul románu korejského spisovatele Jang Jung-ila, který autorovi po svém vydání v roce 1996 vynesl půlroční nucenou stáž v jihokorejském vězení. Skandální kniha plná explicitní perverze se o tři roky později stala inspirací pro režiséra Jang Sun-wooa, jenž ji využil jako východisko pro svou kvazi-dokumentární utopii Lži, jíž definoval tím, o čem sníme (skoro) všichni: „…život, to je žrát a píchat. A nechodit do práce.“
Snímek je složen takřka výhradně ze sexuální akcí nabitých setkání osmatřicetiletého sochaře Y a osmnáctileté studentky-panny J v hotelových pokojích, odosobněných jako jejich jména. Postupná deflorace tří klíčových otvorů (doprovázená roztomilými cedulkami „First Hole“, „Second Hole“ atd.) zvolna přechází ve festival slastně bolestivých praktik - tajným fetišem jihokorejské školačky jsou totiž rozličné formy bití. Úctyhodný arsenál bambusových tyčí, prutů, holí a násad během filmu nepřetržitě získává na objemu, vše se stupňuje, čerstvě protržená panna se mění v dominu a ze skulptorovy touhy se stává nezvladatelná obsese.
Soft-coreový žánr se sadomasochistickými prvky pojímaný důsledně ve stylu cinema-verité, s místy epileptickou ruční kamerou a chladně pulsujícím techno soundtrackem ještě rozrušují řídké zcizovací efekty a sebereflexivní momenty: podivuhodné úvodní interview s oběma z představitelů (třiadvacetiletá modelka Kim Tae-jeon a třiačtyřicetiletý Lee Sang-hyun, povoláním opravdu sochař) nebo náhlý vstup režiséra do vypjaté scény. Sex a násilí se tu dobrovolně děje nejen pro zvrhlé potěšení samo, ale také proti minulým i budoucím cenzorům, kteří by je chtěli pokrytecky potírat. Lhářem tu není kamera, ani protagonisté a (vyjma samého závěru) dokonce ani postavy samy, nýbrž schizofrenní společenské klima, v němž sexuální perzekuce a skrytá perverze jedno zpocené tělo jsou.

Po filmu následuje beseda s Alešem Stuchlým (redaktor kulturního týdeníku A2)

 

2nd edition (2006)
- films / programme

Lži

Lži

Lži

Lži

 

Licence Creative Commons
The website of The Shockproof Film Festival is subject to the licence Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Unported.