Festival otrlého diváka

 

PROGRAMME

FILMS

FESTIVAL TRAILERS

ABOUT US

PRESS

CZECH

 

Nekromantik

Original title: Nekromantik
Czech titile: Nekromantik
Country and year: BRD 1987
Director: Jörg Buttgereit
Version: German with English subtitles / Czech simultaneous translation into headphones
Running time: 75 minutes
Screening format: 35 mm
 
Screening: Tuesday 21th February 2006 from 20:30
Sunday 26th February 2006 from 18:00
Venue: cinema Aero, Praha
Admission: 90,- Kč

Sorry, no English text available at the moment, but feel free to read the Czech one:

Zpočátku romantický příběh o lásce Roba a Betty se postupně stává začátkem konce mužského protagonisty, když ze zaměstnání přinese celou mrtvolu (zatím nosil jen části lidského těla) a společně ji pomilují. Nicméně ani pak není Betty spokojená a svého snoubence opustí…
Tento poloamatérský snímek německého režiséra Jörga Buttgereita si získal svou proslulost během let, kdy se obaloval do hávu nepodložených legend. Je skvělým důkazem, jak se může film proslavit jen na základě „orální“ reklamy. Bez jakékoliv kampaně se stal Nekromantik vyhledávaným kouskem pro všechny zvrhlíky i obdivovatele neoficiální kinematografie (to už dnes o Buttgereitovi neplatí, o čemž svědčí i podpora Goethe Institutu).
Režisér vsadil na atraktivní téma erotické náklonnosti k nebožtíkům, protože obecenstvo dychtí po nechutnostech. Nekromantik 1 i 2 měl neuvěřitelný úspěch. První díl byl do konce 90. let zakázán v polovině evropských zemí. U druhého dílu chtěla německá cenzura zničit i negativ filmu. Nakonec se z něho stal předmět seriózního zájmu, a tak se dnes setkáváme s výklady, že jde o metaforu neschopnosti komunikace nebo že jsme svědky podobenství o nebezpečí AIDS a důležitosti bezpečného sexu, anebo také že Nekromantik je podobenstvím o rozděleném Německu. Bohužel jako minulý rok v případě filmu Kanibal holocaust (1979) i letos musíme upozornit na reálné scény zabíjení zvířat, které režisér očividně používá jen pro navození realistické atmosféry (např. Robova koupel s vyhřezlými kočičími vnitřnostmi). Naopak zábavně působí neumětelské triky jako rozpůlení lidské hlavy. Ale Buttgereit má již své slavnější předchůdce: Buio Omega (1979) (známější pod názvem Demencia) od Joa D´Amata nebo Macabro Lamberta Bavy.
Schraňování lidských ostatků a erotická vzrušivost smrti je, ať chceme nebo ne, součástí naší společnosti.

 

2nd edition (2006)
- films / programme

Nekromantik

Nekromantik

Nekromantik

Nekromantik

Nekromantik

 

Licence Creative Commons
The website of The Shockproof Film Festival is subject to the licence Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Unported.