Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Hrůzostrašný baron

Originální název: El barón del terror
Anglický název: Brainiac
Země a rok: Mexiko 1961
Režie: Chano Urueta
Verze: španělsky s anglickými titulky / simultánní překlad
Délka: 77 minut
Formát nosiče: DVD
 
Projekce: Středa 14. února 2007 od 18:00
Noc ze soboty 17. února 2007 od 01:15
Místo: kino Aero, Praha
Vstupné: 90,- Kč

Filmová zběsilost z dílny klasika mexické kinematografie Chana Uruety, jehož filmografie čítá dobře přes stovku položek. Do letošního programu jsme vybrali tu nejbizarnější z nich. Kromě režie se tento všestranný umělec věnoval scenáristice, produkci a herectví (mimo jiné jsme ho mohli vidět v roli barmana v Peckinpahově delirickém opusu Přineste mi hlavu Alfreda Garcii). Osobně si nejvíce považuje, že jeho nejlepší filmy zakoupilo Muzeum moderního umění v New Yorku.
Píše se rok 1661 a v Mexico City odsuzuje inkviziční soud barona Vitelia d'Esteru k trestu smrti upálením za čarodějnictví. Nad hořící hranicí se nečekaně objeví kometa a baron proklíná své soudce a slibuje pomstu na jejich potomcích. Uběhne 300 let. Kometa se vrací a dopadá na Zemi. Z jejích útrob se vynoří baron Vitelius v podobě nestvůrného Mozkožrouta (film byl v USA uváděn pod názvem Brainiac) a vyrazí za pomstou...
Hrůzostrašný baron náleží do oné kategorie snímků, kterou svým neumětelstvím proslavil především Ed Wood Jr. V tomto případě se názory filmových odborníků rozcházejí, zda se jednalo o rafinovaný tvůrčí záměr, či důsledek prakticky neexistujícího rozpočtu. Film byl natočen během dvou týdnů a proslul i na svou dobu neuvěřitelně naivními filmovými triky. Cituje se časté používání očividných zadních projekcí a pozoruhodný kostým Mozkožrouta, vysávajícího rozeklaným jazykem mozky svých obětí. Na druhou stranu se i vzhledem ke zkušenosti tvůrců jedná o snímek poučený, plný odkazů na tehdejší mexickou strašidelnou produkci a citující i proslavenou scénu stínohry z Murnauova Nosferatu (1922). V každém případě nás čeká ta pravá „bad taste“ podívaná. V roli nestvůrného barona vystupuje producent snímku Abel Salazar.
Projekci bude předcházet úvod, v němž se diváci seznámí s touto legendou mexického filmu a budou si moci vychutnat ukázku z jiného jeho filmu Znamení smrti (1939).

 

3. ročník (2007)
- filmy / program

Hrůzostrašný baron

Hrůzostrašný baron

Hrůzostrašný baron

Hrůzostrašný baron

Hrůzostrašný baron

Hrůzostrašný baron

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.