Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Meč a dráp

Originální název: Kılıç Aslan
Anglický název: The Sword and the Claw
Země a rok: Turecko 1975
Režie: Natuk Baytan
Délka: 88 minut
Formát nosiče: HD
Verze: anglicky s českými titulky
 
Projekce: Středa 18. srpna 2021 od 20:30
Místo: online na Moje kino Live
Vstupné: 110 Kč, 220 Kč, nebo 550 Kč

Poslední projekci letošní sezóny měsíčních projekcí zakončíme pouze online s připomínkou tureckého fláku Meč a dráp. Tento skvost při původním uvedení v Aeru zůstal na ocet, ale mezi tím mezi otrlými diváky po zásluze získal věhlas jednoho z nejdivočejších a nejzábavnějších úletů v historii festivalu.

Nad pomyslným průsečíkem pimprlové jalovosti Mrazíka, animálních dobrodružství Tarzana a krví zapatlaného heroismu wu xia filmů hongkongského studia Shaw Brothers se tyčí Meč a dráp. Tento turecký poklad z doby, kdy tamní společnost ještě nepropadla konzervativní nesoudnosti, ale naopak se radostně opájela vlastními divokými příspěvky brakové popkultuře, má kořeny v lidových báchorkách, jejichž zkazky o nadlidské síle gerojů i spanilé kráse žen a zavilé zlovolnosti darebáků převádí na plátno s odzbrojující doslovností. Protože tvůrci moc dobře věděli, co si publikum žádá, zapracovali do scénáře nějaké to melodramatické pnutí a nečekané zvraty jak z Dallasu a hojně to proložili pompézními peckovačkami v ranku Slunce, seno a pár facek, občas ozvláštněnými akrobatickou vložkou ve stylu Gymkaty. V hlavní roli mladíka vychovaného lvy, který má dle proroctví svrhnout démonického tyrana, září Cüneyt Arkin, jeden z nejšarmantnějších, ale také nejvýznačnějších i nejproduktivnějších velikánů turecké kinematografie. Velkolepě fantasmagorický úlet Meč a dráp uvádíme v americké verzi určené pro grindehouse kina, která původní dílo bravurně upgraduje. Distributor vyházel dvacet minut dějových pasáží a mezery ve vyprávění zalátal v dabingu, který je famózně patlalský a vedle evidentně improvizovaných nonsensových plků se vyznačuje také bláznivým rozptylem přízvuků jednotlivých dabérů. A kde nepomohlo mluvené slovo, tam diváky strhnou hudební pasáže vykradené z věhlasného baletu Spartakus od Arama Chačaturjana.

Film byl restaurován společností American Genre Film Archive.

 

Online nouzovka 2020/2021
- filmy / program

Meč a dráp

Meč a dráp

Meč a dráp

Meč a dráp

Meč a dráp

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.