Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Americký vlkodlak v Londýně

Originální název: An American Werewolf in London
Anglický název: An American Werewolf in London
Země a rok: USA, Velká Británie 1981
Režie: John Landis
Délka: 97 minut
Formát nosiče: HD
Verze: anglicky / české titulky
Weby: IMDB, ČSFD
 
Projekce: Pátek 27. října 2023 od 17:30
Místo: kino Aero, Praha
Vstupné: 150,- Kč

Kálející ovce, vyblitá vřesoviště a pajzly zkrášlené pentagramy, kde trčí křupani, pro něž je pohostinnost sprostým slovem: na americké batůžkáře Davida a Jacka zkrátka dolehnou krásy venkovského Yorkshiru – dokud jednoho z nich nezalehne chundelatá bestie a druhý se neprobere s touhou po syrovém mase v londýnském špitálu, v péči šťavnaté zdravotní sestřičky…

Dodnes nepřekonaný příspěvek do lykantropické kinematografie natočil veterán žánrového filmu John Landis, jenž mistrovským skloubením psiny a hororu ovlivnil celou následující dekádu hororových taškařic 80. let. Mimoto byl Americký vlkodlak v Londýně vůbec prvním dílem, které kdy získalo Oscara za maskérské efekty, o něž se postaral mazák Rick Baker (Octaman, Vymítač ďábla, Videodrome či Hellboy). Právě díky němu vlkodlačí serenáda nevypadá jako maňáskové divadlo, ale metastázuje do prvotřídního tělesného děsu, který se vám zahryzne pod kůži. Proti srsti jde vyobrazení anglické dědiny coby zapadákova, kde chcípl nejen pes, a pozadu nezůstává ani městská džungle. V bájném Londýně hvězdy zastiňuje vizuální smog Trafalgar Square, močály ustupují porno kinům ozařujících Piccadilly Circus a Tower Bridge slouží za shromaždiště romadůrských houmlesáků a vyjících punkerů, zatímco se dělnická třída šourá z noční šichty do omšelých příbytků, aby byla brutálně rozcupována přespolním vlkodlakem. Neváhejte proto, a přišourejte se i vy do zapovězené čtvrti jménem Žižkov, kde na vás na velkém stříbrném plátně v útulném biografu čeká jedno z nejkultovnějších vlkodlačích děl, lahodná krvelačná noční můra.

 

Podzimní sklizeň 2023
- filmy / program

Americký vlkodlak v Londýně

Americký vlkodlak v Londýně

Americký vlkodlak v Londýně

Americký vlkodlak v Londýně

Americký vlkodlak v Londýně

Americký vlkodlak v Londýně

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.