Festival otrlého diváka

 

PROGRAM

FILMY

ZNĚLKY

PARTNEŘI

O NÁS

VZPOMÍNÁME

PRESS

ENGLISH

 

Vypůjčovatel

Originální název: The Borrower
Anglický název: The Borrower
Země a rok: USA 1991
Režie: John McNaughton
Délka: 92 minut
Formát nosiče: HD
Verze: anglicky / české titulky
Weby: IMDB, ČSFD
 
Projekce: Pátek 8. března 2024 od 22:15
Místo: kino Aero, Praha
Vstupné: 180,- Kč
Poznámka: Projekce přístupná jen divákům starším 18 let.

Vypůjčovatel, to je kult éry videopůjčoven, který vám zpříjemní páteční kocovinovou noc. Raritka od Johna McNaughtona, tvůrce nechvalně známého Henry: Portrét masového vraha.

Vychutnejte si obskurní klenot videopůjčoven 90. let na velkém plátně. Vypůjčovatel, pamětníkům VHS též známý pod neméně zhovadilým názvem Borrower: Oběti bez hlav, získal oprávněně dobový ohlas na festivalech pro speciální efekty. A nejen z nich vám spadne čelist do zvlhlého klína. Ještě lepší reklamou je to, že za ztřeštěným sci-fi krvákem nestojí nikdo jiný než umanutý šílenec John McNaughton (Henry: Portrét masového vraha). Americký výstředník Vypůjčovatelem dokázal, že se umí dostat do hlavy sériového vraha i optikou hodně svérázné taškařice. Těžko totiž vyslat na Oscary po červeném koberci výplod o mimozemském hmyzákovi, který je za trest deportován na matičku Zemi v lidském těle (fujtajbl), schránce poměrně nestabilní, a jediným způsobem, jak tu hroudu tkání udržet jakž takž pohromadě, je vypůjčovat si (rozuměj, zaživa trhat) hlavy náhodných kolemjdoucích. Čili nasadit brouka do hlavy, akorát, že obráceně.

Působivý bizár par excellence je celý postaven zcela na hlavu a tvoří kinematografický pamlsek, který nemá v análech filmové historie obdoby. Což by vysvětlovalo, proč na něj filmová historie dosud házela bobek. Vypůjčovatel je přitom obskurní škvár, který nelze nemilovat pro jeho šáhlé humory říznuté po čertech znepokojivými obrazy, jež z hlavy jen tak nesmažete. Třešničkou na dortu – nebo snad hřebíčkem do rakve? – je pak obsazení svéhlavičky Rae Dawn Chong (Komando) coby urputné vyšetřovatelky z oddělení vražd. Z tohoto bijáku vám rozhodně půjde hlava kolem, nemá totiž hlavu patu. Jděte do toho hlava nehlava!

 

19. ročník (2024)
- filmy / program

The Borrower

The Borrower

The Borrower

The Borrower

The Borrower

 

Licence Creative Commons
Webové stránky Festivalu otrlého diváka podléhají licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License.