18. Festival otrlého diváka

Hlavní program:
6.-12. 3. 2023 / Kino Aero (Praha)

Regionální repete:
31. 3. 2023 / Scala (Brno),
21. 4. 2023 / Bio Central (Hr. Králové)

Program

sorority05
sorority05
Po 06.03.2023 / 18:00
Kino Aero / Praha
Hlavní program
Přístupnost: 15+
Anglicky / české titulky
kidsvsaliens04
kidsvsaliens04
Po 06.03.2023 / 20:30
Kino Aero / Praha
Hlavní program
Přístupnost: 15+
Anglicky / české titulky
demonseed06
demonseed06
Út 07.03.2023 / 18:00
Kino Aero / Praha
Hlavní program
Přístupnost: 15+
Anglicky / české titulky
unbornii05
unbornii05
St 08.03.2023 / 20:30
Kino Aero / Praha
Hlavní program
Přístupnost: 15+
Live český dabing
kidsvsaliens04
kidsvsaliens04
Pá 31.03.2023 / 18:30
Kino Scala / Brno
Regionální repete
Přístupnost: 15+
Anglicky / české titulky
unbornii05
unbornii05
Pá 21.04.2023 / 20:00
Bio Central / Hradec Králové
Regionální repete
Přístupnost: 15+
Live český dabing

Úvodní slovo

Temnější zákoutí požehnaného stavu, jež se zove mateřství, se letos pokusíme prozkoumat přímo gynekologickou čelovkou. Už klasik s roztomile zdrobnělým jménem Žáček položil žáčkům v čítance palčivou otázku, která se vzápětí ukázala jako řečnická: „K čemu jsou holky na světě?“ „Aby z nich byly maminky. Aby se pěkně usmály na toho, kdo je malinký.“ Jestli je takový účel lidského bytí optimistickým poňouknutím, nebo zničujícím odsudkem, to už řečnická otázka není, jak se pokusíme vyložit v pečlivě vybraných filmech letošního festivalového programu.
V průběhu otrlého týdne vám tedy nabídneme buclaté plody brakových snažilek, nízkorozpočtová nedonošeňátka, stoplacentní zábavu i rizikové filmy, z jejichž sevření vás ani kleštěmi nevytáhnou, a tak si radši do sálu přiveďte svou vlastní dula-dula-dula Sanit-Tropez, a kdoví, možná se u některých projekcí i smíchy nebo hrůzou rozkojíte. V hledáčku se nám totiž tentokrát ocitla maminka, mamuška, mamulenka, opěvovaná, oslavovaná bytost, která dosáhla ženského Parnasu a vznáší se na obláčku hormonální nirvány a splněné společenské povinnosti, ale taky matka, máti, zničená bytost, stará kráva, která dnes mohla bejt úplně jinde, nebejt blbá a nebejt toho vola, co si neumí dávat pozor. Ale mezi těmito dvěma póly existují nekonečné zástupy postav po porodu, zvrásněných nejen navenek, ale i uvnitř. Štěstím i hrůzou, starostmi i úlevou, nadšených ze svého vytouženého odlitku, smířených s životní změnou, kterou na ně uvalil náročný outěžek, i věčně připravených k boji s nechtěným nadělením. Mamma mia!
A kdyby vás už z těch všech oplodňováků chytala laktační psychóza, jistě si najdete v programu to svoje i mimo tématickou kategorii, jak už to ostatně osmnáctým rokem v Aeru touto dobou je. Ano, letí to a my neopomeneme ani Otrlečkův vstup do dospělosti, takže celá sobota bude věnována právě filmům, na které by ho maminka (sic!) ještě loni nepustila. Máte se i s tím naším dospělákem na co těšit.
Sice oslavujeme nový život, ale klid, pořád zůstává to staré dobré, co máme rádi my i vy: jedinečné filmy, interaktivní projekce, živé dabingy, filmové bingo, tématický kaleidoskop kinematografických potratů Antonína Tesaře Filmový hovnocuc, mateřsky vymazlená výzdoba předsálí z dílny Zuzany Blaštíkové, Aerodrinky plné krve, šlemu, mléka, chlastu a jiných ingrediencí neoddělitelně spojených s mateřstvím a možná vyprdneme i patřičně umatlanou baby shower. Každopádně doufáme, že i když si zřejmě i letos během otrlého týdne v Aeru nejednou zařvete z plných plic Mamíííííí, tak se vám nakonec příjemně zavine děloha a dojmy z Otrlce vám vydrží aspoň jedno plnotučné šestinedělí.

Číst více

Fotogalerie

Zhodnocení

Osmnáctý ročník festivalu Otrlce proběhl v kině Aero od pondělí 6. března 2023 do neděle 12. března 2023. Po vzoru předchozího ročníku tedy festival zakotvil na celotýdenním průběhu oproti historickému rozsahu pouhých šesti dnů. Program tak nabídl osmnáct celovečerních filmů. Poprvé v historii jsme se odhodlali k dodatečnému přidání projekce prvního vyprodaného představení z předprodeje. Díky tomu proběhla celkem dvě promítání živým dabingem doplněného fantasmagorického mišmaše Hřmot obřího plaza aneb teď poznáte Hadimršku.