36 promile Shaolinu

Originální název: Gui ma tian shi / Hongkong 1984 / Režie: Yuen Cheung-Yan / 95 min. / Formát: HD
AkčníHororKomedie
/
Přehrát video

Zběsile nonsensová výkladní skříň nejpraštěnějších přízemních atrakcí hongkongského filmu vás zkope do kuličky, že nebudete vědět, čí jste.

V historii Otrlce se na plátně kina Aero objevilo už přemnoho šíleností, ale pramálo z nich se může poměřovat s hongkongským senzorickým atakem 36 promile Shaolinu. Tento hyperaktivně hysterický virvál praštěných nesmyslů, permanentního afektu, nejdebilnějších přízemních fórů, ale také nefalšovaně promakaných bojových sekvencí nezadržitelně uhání kupředu, vyfutrovaný zhuleneckou logikou, našňupaným tempem a vychlastaneckým humorem. V jeho základu se při tom skví racionální jádro, které se opírá o domněnku, že k vytvoření jednoznačného kasovního úspěchu stačí zkombinovat v jednom filmu co nejvíce elementů ze všech aktuálních komerčních hitů. Nesoudný výtvor kreativního uskupení, známého jako klan Yuenů, pak nevyhnutelně působí jako rychloposuvem přehraná celá hongkongská sekce osmdesátkové videopůjčovny, zahrnující duchařské bijáky, parodické blockbustery typu Bláznivá mise i slapstickové kung-fu filmy Jackieho Chana.

A o čem že to pojednává? Nezvedený bratr mistra bojových umění zničí modlu jejich školy a musí narychlo schrastit náhradu, ale také panice s konkrétním datem narození, jehož přítomnost je zásadní pro úspěch ceremoniálu nového vysvěcení. Ale dojde také na démonické protivníky, legendární artefakty, vilné neřestnice, důmyslné tréninkové aparáty, obživlé umrlce i mistry opileckých stylů kung-fu. A to nemluvě o úžasných nesmyslech jako jsou vytuněná krysokára na nožní pohon či neporazitelné melounové monstrum. Bláznivost tohoto fantasmagorického, neustále se pitvořícího úletu ještě umocňuje dadaistický nonsensový anglický dabing, který z už tak praštěného filmu dělá ryze nesrozumitelnou, ale o to nespoutanější podívanou.

Číst více
So 09.03.2024 / 17:00
36 promile Shaolinu
Kino Aero / Praha
Přístupnost: 15+
Anglicky / české titulky