Vypůjčovatel

Originální název: The Borrower / USA 1991 / Režie: John McNaughton / 92 min. / Formát: HD
HororKomedieSci-fi
/
Přehrát video

Vypůjčovatel, to je kult éry videopůjčoven, který vám zpříjemní páteční kocovinovou noc. Raritka od Johna McNaughtona, tvůrce nechvalně známého Henry: Portrét masového vraha.

Vychutnejte si obskurní klenot videopůjčoven 90. let na velkém plátně. Vypůjčovatel, pamětníkům VHS též známý pod neméně zhovadilým názvem Borrower: Oběti bez hlav, získal oprávněně dobový ohlas na festivalech pro speciální efekty. A nejen z nich vám spadne čelist do zvlhlého klína. Ještě lepší reklamou je to, že za ztřeštěným sci-fi krvákem nestojí nikdo jiný než umanutý šílenec John McNaughton (Henry: Portrét masového vraha). Americký výstředník Vypůjčovatelem dokázal, že se umí dostat do hlavy sériového vraha i optikou hodně svérázné taškařice. Těžko totiž vyslat na Oscary po červeném koberci výplod o mimozemském hmyzákovi, který je za trest deportován na matičku Zemi v lidském těle (fujtajbl), schránce poměrně nestabilní, a jediným způsobem, jak tu hroudu tkání udržet jakž takž pohromadě, je vypůjčovat si (rozuměj, zaživa trhat) hlavy náhodných kolemjdoucích. Čili nasadit brouka do hlavy, akorát, že obráceně.

Působivý bizár par excellence je celý postaven zcela na hlavu a tvoří kinematografický pamlsek, který nemá v análech filmové historie obdoby. Což by vysvětlovalo, proč na něj filmová historie dosud házela bobek. Vypůjčovatel je přitom obskurní škvár, který nelze nemilovat pro jeho šáhlé humory říznuté po čertech znepokojivými obrazy, jež z hlavy jen tak nesmažete. Třešničkou na dortu – nebo snad hřebíčkem do rakve? – je pak obsazení svéhlavičky Rae Dawn Chong (Komando) coby urputné vyšetřovatelky z oddělení vražd. Z tohoto bijáku vám rozhodně půjde hlava kolem, nemá totiž hlavu patu. Jděte do toho hlava nehlava!

Číst více
Pá 08.03.2024 / 22:15
Vypůjčovatel
Kino Aero / Praha
Přístupnost: 18+
Anglicky / české titulky